Jak osłodzić wesele z pomocą miodu?

Miód to niezwykle wdzięczny tradycyjny wyrób, z którego można przygotować niemalże wszystko. To dzięki niemu dzień ślubu i całe przyjęcie weselne staną się jeszcze słodsze w odbiorze, jeśli tylko zrobi się z niego dobry użytek. Pomysłów na to jest naprawdę wiele!

Słoiczki z miodem na prezenty dla gości

W ostatnim czasie w branży ślubnej odchodzi się powoli od obdarowywania gości klasycznymi czekoladkami, w zamian za to oferując im wyroby bardziej rzemieślnicze, naturalne i zdrowsze, takie jak właśnie małe miodki na wesele, zamykane w niewielkich słoiczkach z doczepionymi drewnianymi mini nabierakami. 

Szklane pojemniczki wypełniane są miodami akacjowym, lipowym, rzepakowym, a nawet i gryczanym. Można je oczywiście spersonalizować poprzez dołączenie do nich daty ślubu lub imion pary młodej, które to napisy umieszcza się albo bezpośrednio na zakrętce słoika, albo na oddzielnej karteczce dołączanej do zestawu.

Słodkie lizaki na dodatkową przekąskę

Słoiczek prawdziwego gatunkowego miodu powinien zadowolić większość osób dorosłych i starszych, ale już dla dzieci nie będzie raczej niczym atrakcyjnym, więc dla nich warto by było przyszykować oddzielne podarunki, dopasowane do ich wieku i preferencji. Dodatkową prezentową propozycją będą słodkie małe lizaki. Mogą one nawiązywać do miodu zarówno swoim smakiem, jak i kształtem oraz ogólnym wyglądem – wystarczy zdecydować się na lizaki o wizerunku pszczółek.

Ręcznie wyrabiane lizaki są tak atrakcyjne, że spokojnie mogą posłużyć również jako dodatkowa ozdoba stołów. Niegłupim pomysłem będzie umieszczenie ich w niskich szklanych pojemniczkach i postawienie kilku takich słoiczków na blatach z ogólnodostępnymi przekąskami, z których goście mogą korzystać przez cały czas i bez żadnych ograniczeń.

Miód pitny jako alternatywa dla drinków

Nie każdy wie natomiast, że z miodów przygotowuje się również tradycyjne trunki alkoholowe, a mianowicie miody pitne, powstające wskutek zachodzących w miodzie procesów fermentacji. Zawartość alkoholu na poziomie 9-18% stanowi dobrą alternatywę dla mocniejszych trunków w stylu whisky, rumu, brandy lub wódki, a jednocześnie jest czymś mocniejszym i bardziej eleganckim od piwa lub słodkich drinków. 

Przy zakupie miodków na wesele na prezenty dla gości od razu można pozostać w temacie i zdecydować się na wybór eleganckich miodów pitnych, tym razem w ramach bardziej szczególnych prezentów dla rodziców. Ładnie opakowany alkohol prawie zawsze jest mile widzianym podarunkiem, o ile oczywiście wie się, że dana osoba ten alkohol pija i nie ma mu nic przeciwko.

Kultowy miodownik wśród ciast

By słodkości stało się zadość, wśród weselnych ciast powinien zagościć przynajmniej jeden miodownik. Mimo iż w większości domów piecze się go wyłącznie na święta, głównie święta Bożego Narodzenia, jest on tak reprezentatywnym wypiekiem i wygląda tak okazale, że naprawdę bardzo dobrze sprawdza się jako dodatkowa słodkość na ważniejszych imprezach.

Miodownik wykonywany jest z miodowego biszkoptu przeplatanego kajmakiem oraz dużą ilością orzechów włoskich. Każdy powinien chociaż raz w życiu go spróbować, a wesele jest do tego okazją idealną.